Maršrutas Žeimenos upe – pelnytai vienas populiariausių

Jei užkietėjusių baidarininkų paklaustume, kuo išskirtinė yra Žeimena, matyt, ne vienas atsakytų, kad tai kone švariausia upė. Apie aštuonias dešimtis kilometrų per Lietuvą vingiuojanti Žeimena išsiskiria skaidrumu ir jau ne vienerius metus traktuojama kaip viena švariausių mūsų šalies upių.

Tarp plaukiančiųjų baidarėmis vienas populiariausių maršrutų yra Žeimenos upe arba tie maršrutai, kuriuose dominuoja kelias per Žeimeną. Todėl nenustebkite, jei plaukdami vis sutiksite ir kitų baidarėmis keliaujančiųjų. Kuo gi taip žavi maršrutas Žeimena?

a

Kuo išskirtinis plaukimas Žeimenos upe?

Paklausti, kodėl būtent Žeimena tokia mėgiama, baidarininkai dažniausiai akcentuoja aktyvų ir kupiną netikėtumų plaukimą, itin gražius vaizdus bei geras stovyklavietes ir kitas puikiai įrengtas vietas sustojimams.

Yra nemažai vietų, pavyzdžiui, nuo Kaltanėnų link Švenčionėlių, kur Žeimena ypač skaidri, o tai leidžia plaukiantiesiems grožėtis povandeniniu gyvenimu upėje.

Plaukimo Žeimena tikrai nederėtų apibūdinti kaip ypač ramaus ir tokio, kurio metu galėsite atsipalaiduoti ir pasyviai mėgautis grynu oru. Šis maršrutas neleidžia nuobodžiauti, tačiau teigti, kad yra labai aktyvus, taip pat nebūtų tikslinga. Geriausiai plaukimo Žeimena ypatumus atspindėtų, jei pavadintume šį maršrutą „aukso viduriuku“, kuomet gali būti ir netikėtumų, gali tekti paplušėti, o dalį laiko plauksite ramiai ir galėsite grožėtis nepaprastai gražiais krantais. Todėl nenuostabu, kad Žeimena mėgstama ne tik jaunimo, bet ir šeimų su vaikais, taip pat vyresnio amžiaus asmenų. Ši upė pasirenkama ir pradedančiųjų baidarininkų.

c

Upė turi nemažai posūkių, kurių dalis gana staigūs, todėl plaukiantieji visada turi būti atidūs. Drauge posūkiai kelionei suteikia savotiško paslaptingumo, kadangi nežinai, kas laukia už artėjančio vingio. Maža to, plaukiančiuosius pasitinka gerokai virš vandens palinkę medžiai, kartais pasitaiko ir tų, kurie įkritę į vandenį ir pastoję kelią – tai kelionę daro įdomesnę, reikalaujančią kartais įdėti ir pastangų, kad išsisuktumėte iš vienos ar kitos situacijos bei išvairuotumėte baidarę.

Neretai baidarininkams ramybės neduoda ir gana drąsios gulbės ir antys. Tad šis maršrutas labai patiks mažiesiems baidarininkams.

Plaukiant pro pušynus akį traukia puikūs gamtos vaizdai, o pušynus gobiantys skardžiai suteikia kraštovaizdžiui didingumo. Neabejojame, plaukdami šia upe pasidarysite daug įspūdingų nuotraukų.

 

Ką paliksite užnugaryje plaukdami Žeimena?

Plaukdami Žeimena pasidairykite ir po šalimais upės esančias vietoves ar lankytinus objektus. Pavyzdžiui, Kaltanėnuose labai daili neogotikinio stiliaus bažnyčia, pastatyta iš raudonų plytų su aukštyn besistiebiančiu vieninteliu bokštu.

d

Praplauksite pro nediduką Šakališkės kaimą ir Žeimenos intaką – Kiaunos upę. O paplaukus kiek toliau, šalia Luknos kaimo, bus ir dar vienas Žeimenos intakas – Luknelė. Pastaroji upė nors ir trumputė, tačiau yra tikra Žeimenos priešingybė. Luknelėje gausu kelią pastojusių medžių, be to, upė labai siaura, tad parsilenkti dviem baidarėms būtų sunkoka.

skrajukas_final

Plaukdami Žeimena praplauksite vietą, kur baigiasi Aukštaitijos nacionalinis parkas ir prasideda Žeimenos ichtiologinis draustinis, besitęsiantis iki Žeimenos ir Neries santakos.

Plaukdami Žeimena užnugaryje paliksite ir Švenčionėlius.

Šakarvos valtinė – baidarių nuoma, apgyvendinimas Kaziuko sodyboje.

skrajukas_final