Plaukimas ežeru ir upe: privalumai ir trūkumai
Šiltuoju sezonu baidarės yra viena paklausiausių pramogų, idealiai tinkanti tiek porai, tiek dideliam draugų ar kolegų būriui. Žygis baidare visada garantuoja puikų laiką, teigiamų emocijų bagažą ir nepamirštamus įspūdžius. Maža to, kiekvienas plaukimas bus vis kitoks, nesvarbu, ar keliausite tuo pačiu ar kitu maršrutu. Lietuvos gamta šiuo klausimu yra labai dėkinga, kadangi galime didžiuotis labai dideliu skaičiumi vandens telkinių. Tad besiruošiantys plaukti baidarėmis neretai svarsto: plaukti ežerais ar upėmis? Kad apsispręsti būtų lengviau, pateikiame šių alternatyvų privalumus bei trūkumus.
Plaukiame baidare ežerais!
Plaukimas baidarėmis ežerais dažniau rekomenduojamas pradedantiesiems, tiems, kurie planuoja pirmąjį savo žygį baidare. Taip pat pasiplaukiojimą baidarėmis ežerais dažniau renkasi tie, kurie nėra linkę rizikuoti, taip pat norintys ramaus, gana pasyvaus laisvalaikio praleidimo. Ežerus dažniau pasirenka vyresnio amžiaus asmenys, taip pat šeimos su mažais vaikais.
Privalumai, plaukiant baidare ežerais:
- mažesnė adrenalino dozė, palyginti su plaukimu upėmis (tai sąlyginis aspektas, vieniems jis privalumas, kitiems – trūkumas);
- gražūs vaizdai;
- reikia mažiau fizinių jėgų, kadangi išvengiama „kovos“ su srove;
- puikus būdas atsipalaiduoti, gerai praleisti laiką, pasimėgauti vandens pramogos malonumais.
Trūkumai, plaukiant baidare ežerais:
- maža tikimybė atrasti kažką dar neatrasto;
- nuotykių ištroškusiems plaukimas ežeru ar ežerais neretai būna nuobodokas.
Plaukiame baidare upėmis!
Baidarės ir upės yra puikus tandemas tiems, kurie ieško nuotykių, ekstrymo, trokšta aktyvaus laisvalaikio, netikėtumų ir pan. Visgi maršrutai upėmis yra ženkliai populiaresni, palyginti su maršrutais vien ežerais ar kuriuose daugiau dominuoja ežerai.
Plaukdami baidarėmis upėmis susidursite su įvairiausiomis kliūtimis, pavyzdžiui, kelią pastojusiais išvirtusiais medžiais, taip pat kovosite su srove, nešančia jus pirmyn arba bloškiančia atgal, atrasite puikių vietų, pamatysite laukinę gamtos pusę ir t.t. Plaukimas net ta pačia upe kaskart bus kitoms.
Privalumai, plaukiant baidare upe:
- netikėtumai;
- neatrasti gamtos kampeliai;
- kvapą gniaužiantys vaizdai;
- nuotykiai ir geros emocijos;
- tai suteikia galimybę suvienyti jėgas su drauge plaukiančiu asmeniu.
Trūkumai, plaukiant baidare upe:
- neretai reikia nemažai fizinių jėgų (taip pat sąlyginis trūkumas, kuris vieniems bus trūkumas, o kitiems – privalumas);
- tikimybė, kad galite susidurti ir su neigiamais netikėtumais, kurie pareikalaus gerokai paplušėti (pavyzdžiui, jei skersai upės bus nuvirtęs medis).
Rinkdamiesi maršrutą, atsakykite sau į kelis klausimus:
- Koks Jūsų žygio baidarėmis tikslas?
- Kelių dienų žygis baidarėmis Jus domina?
- Keliese keliausite?
Jei tikslas siejasi su atradimais, savo jėgų išbandymu, nuotykiais ir pan., tuomet rinkitės plaukimą upėmis. Jei Jūsų tikslas orientuotas į pasyvų poilsį, mėgavimąsi gamta, tuomet tikslingiau pasirinkti maršrutą ežerais ar kur daugiau dominuoja ežerai.
Jei žygiui baidarėmis galite skirti tik vieną dieną, matyt, geriau rinktis kelionę ežerais. Jei žygyje planuojate praleisti daugiau dienų, tuomet keliauti upėmis bus turiningiau.
Keliautojų baidarėmis skaičius neženkliai sąlygoja pasirinkimą plaukti ežerais ar upėmis, tačiau vyrauja tendencija, kad keliaujantieji didelėmis grupėmis dažniau renkasi keliones upėmis.
Maršrutas Žeimenos upe – pelnytai vienas populiariausių
Jei užkietėjusių baidarininkų paklaustume, kuo išskirtinė yra Žeimena, matyt, ne vienas atsakytų, kad tai kone švariausia upė. Apie aštuonias dešimtis kilometrų per Lietuvą vingiuojanti Žeimena išsiskiria skaidrumu ir jau ne vienerius metus traktuojama kaip viena švariausių mūsų šalies upių.
Tarp plaukiančiųjų baidarėmis vienas populiariausių maršrutų yra Žeimenos upe arba tie maršrutai, kuriuose dominuoja kelias per Žeimeną. Todėl nenustebkite, jei plaukdami vis sutiksite ir kitų baidarėmis keliaujančiųjų. Kuo gi taip žavi maršrutas Žeimena?
Kuo išskirtinis plaukimas Žeimenos upe?
Paklausti, kodėl būtent Žeimena tokia mėgiama, baidarininkai dažniausiai akcentuoja aktyvų ir kupiną netikėtumų plaukimą, itin gražius vaizdus bei geras stovyklavietes ir kitas puikiai įrengtas vietas sustojimams.
Yra nemažai vietų, pavyzdžiui, nuo Kaltanėnų link Švenčionėlių, kur Žeimena ypač skaidri, o tai leidžia plaukiantiesiems grožėtis povandeniniu gyvenimu upėje.
Plaukimo Žeimena tikrai nederėtų apibūdinti kaip ypač ramaus ir tokio, kurio metu galėsite atsipalaiduoti ir pasyviai mėgautis grynu oru. Šis maršrutas neleidžia nuobodžiauti, tačiau teigti, kad yra labai aktyvus, taip pat nebūtų tikslinga. Geriausiai plaukimo Žeimena ypatumus atspindėtų, jei pavadintume šį maršrutą „aukso viduriuku“, kuomet gali būti ir netikėtumų, gali tekti paplušėti, o dalį laiko plauksite ramiai ir galėsite grožėtis nepaprastai gražiais krantais. Todėl nenuostabu, kad Žeimena mėgstama ne tik jaunimo, bet ir šeimų su vaikais, taip pat vyresnio amžiaus asmenų. Ši upė pasirenkama ir pradedančiųjų baidarininkų.
Upė turi nemažai posūkių, kurių dalis gana staigūs, todėl plaukiantieji visada turi būti atidūs. Drauge posūkiai kelionei suteikia savotiško paslaptingumo, kadangi nežinai, kas laukia už artėjančio vingio. Maža to, plaukiančiuosius pasitinka gerokai virš vandens palinkę medžiai, kartais pasitaiko ir tų, kurie įkritę į vandenį ir pastoję kelią – tai kelionę daro įdomesnę, reikalaujančią kartais įdėti ir pastangų, kad išsisuktumėte iš vienos ar kitos situacijos bei išvairuotumėte baidarę.
Neretai baidarininkams ramybės neduoda ir gana drąsios gulbės ir antys. Tad šis maršrutas labai patiks mažiesiems baidarininkams.
Plaukiant pro pušynus akį traukia puikūs gamtos vaizdai, o pušynus gobiantys skardžiai suteikia kraštovaizdžiui didingumo. Neabejojame, plaukdami šia upe pasidarysite daug įspūdingų nuotraukų.
Ką paliksite užnugaryje plaukdami Žeimena?
Plaukdami Žeimena pasidairykite ir po šalimais upės esančias vietoves ar lankytinus objektus. Pavyzdžiui, Kaltanėnuose labai daili neogotikinio stiliaus bažnyčia, pastatyta iš raudonų plytų su aukštyn besistiebiančiu vieninteliu bokštu.
Praplauksite pro nediduką Šakališkės kaimą ir Žeimenos intaką – Kiaunos upę. O paplaukus kiek toliau, šalia Luknos kaimo, bus ir dar vienas Žeimenos intakas – Luknelė. Pastaroji upė nors ir trumputė, tačiau yra tikra Žeimenos priešingybė. Luknelėje gausu kelią pastojusių medžių, be to, upė labai siaura, tad parsilenkti dviem baidarėms būtų sunkoka.
Plaukdami Žeimena praplauksite vietą, kur baigiasi Aukštaitijos nacionalinis parkas ir prasideda Žeimenos ichtiologinis draustinis, besitęsiantis iki Žeimenos ir Neries santakos.
Plaukdami Žeimena užnugaryje paliksite ir Švenčionėlius.
Šakarvos valtinė – baidarių nuoma, apgyvendinimas Kaziuko sodyboje.
Pirmyn baidare! Maršrutai ilgiesiems savaitgaliams
Bent kartą per metus esame palepinami ilguoju savaitgaliu. Jei toks „išpuola“ šiltuoju metų laiku, tai suskumbame planuoti išvykas, pramogas ir laisvalaikį gamtoje. Vienu dažniausių pasirinkimų tampa vandens pramogos, konkrečiai – plaukimas baidare. „Šakarvos valtinė“ baidarių gerbėjams siūlo vienos, dviejų, trijų ar net keturių dienų maršrutus. Išsamiau apžvelgsime trijų ir keturių dienų maršrutus, kurie yra puikus pasirinkimas ilgiesiems savaitgaliams.
3 dienų maršrutai
Siūlomi net devyni pasirinkimai trijų dienų trukmės plaukimui baidare:
- Būka–Žeimena–Švenčionėliai.
Kelionė pradedama nuo Uteno ežero, plaukiama pro etnografinius kaimus: Vaišnoriškę, Šuminus. Siūlome aplankyti Ilgasalę Baluošo ežere. Šioje saloje yra dar vienas ežeras – vienintelis ežeras ežere. Ginučiuose įrengta stovyklavietė, kurioje galima atsipūsti, o galbūt ir apsistoti pirmajai nakvynei. Toliau – Linkmenas, šalia kurio stūkso net trys piliakalniai. Toliau plaukiama pro Meironis, Šakarvą. Netoli Pakretuonės yra antroji stovyklavietė, kurioje siūlome apsistoti antrajai nakčiai. Trečiąją dieną praplaukiama Kaltanėnus, daug mažesnių gyvenviečių ir pasiekiamas maršruto finišas – Švenčionėliai.
- Ginučiai–Žeimena–Liūlinė.
Pasirinkę šį maršrutą startuosite Ginučiuose. Toliau praplauksite Linkmenas, garsųjį Ladakalnį, Meironis ir Šakarvą, o netoli Pakretuonės įrengtose stovyklavietėje galėsite išsikrauti mantą nakvynei. Kitą dieną plauksite pro Kaltanėnus, o praplaukę Jusių gyvenvietę rasite puikią stovyklavietę antrajai žygio nakčiai. Paskutinę plaukimo dieną kairėje paliksite Švenčionėlius ir netrukus pasieksite Liūlinę.
- Šakarva–Žeimena–Meškerinė.
Startuojama Šakarvoje, tuomet plaukiama šiek tiek Žeimenio ežeru, o netoli Pakretuonės kairėje pusėje bus puikus vandens malūnas. Plaukiama pro Kaltanėnus, Šakališkę, o netoli Luknos – puiki pirmajai nakvynei tinkama stovyklavietė. Jei ši stovyklavietė netinkama ar manysite, jog apsistoti nakčiai dar ankstoka, visai netoliese, šalia Buivydų, bus kita vieta poilsiui. Taip pat siūloma apsistoti Kaziuko sodyboje. Kitą dieną praplaukiama pro Švenčionėlius, o vakarop pasiekiama Liūlinė ir čia galima apsistot antrajai nakčiai. O trečiąją dieną praplaukiama Meškerinė ir netrukus finišuojama.
- Aiseta–Kiauna–Žeimena.
Pasirinkę šį maršrutą startuosite Paeisetėje, plauksite pro Pakiaunį, Žvirbliškę, o šalia Kuklių išsikrausite mantą pirmajai žygio nakvynei. Kitą dieną užnugaryje paliksite Šakališkę, Jusius, o praplaukę Švenčionėlius rasite puikią stovyklavietę. Trečiosios dienos pavakarę už Liūlinės pasieksite finišą.
- Kiauna–Šakarva–Ginučiai.
Plaukdami šiuo maršrutu startuosite Pakiaunyje ir plauksite link Žvirbliškės, tada pro Kūrinius iki Kuklių – netoli už jų rasite stovyklavietę. Kitą dieną netoli Šakališkės darysite staigų posūkį į kairę ir judėsite link Kaltanėnų ir iki Šakarvos, kurioje Jūsų lauks stovyklavietė antrajai žygio nakčiai. Paskutinę dieną plauksite pro Meironis, Linkmenas iki finišo – Ginučių.
- Žeimena–Pabradė.
Šio baidarių maršruto startas yra Kaltanėnuose. Pirmąją žygio dieną praplaukiama pro Šakališkę, Jusius ir netoli Buivydų pasiekiama įsikūrusi stovyklavietė. Tai bus puiki vieta pirmajai nakčiai. Antrąją diena plauksite pro Švenčionėlius, Liūlinę, o vakarop pasieksite Žeimenos geležinkelio stotį, už kurios netoliese Jūsų lauks stovyklavietė. Paskutinę žygio baidarėmis dieną praplauksite Meškerinę, Pažeimenę ir pasieksite Pabradę.
- Stirnė–Lakaja–Liūlinė.
Gražus Stirnių ežeras yra šio žygio baidarėmis startas. Toliau plaukiama pro Stirnę, o nepasiekus Lakajos apsistojama puikioje stovyklavietėje. Antrajai nakvynei puikiai tiks stovyklavietė, įrengta šalia Lakajos ežero. Trečiąją žygio baidarėmis dieną plaukiama pro Vilkaslastį ir po pietų pasiekiama Liūlinė – šio maršruto finišas.
- Siesartis–Lakaja–Liūlinė.
Pasirinkę šį vaizdingą maršrutą startuosite netoli Molėtų besidriekiančiame Siesarčio ežere. Plauksite upėmis, labai didelę kelio dalį – ežerais, o nepriplaukę Lakajos gyvenvietės rasite puikią stovyklavietę. Kitą žygio baidarėmis dieną plauksite upe, o vakarop šalia Lakajos ežero rasite stovyklavietę, puikiai tiksiančią antrajai žygio nakčiai. Paskutinę maršruto dieną praplauksite Vilkaslastį ir finišuosite Liūlinėje.
- Lakaja–Žeimena–Meškerinė.
Šio maršruto startas – netoli Lakajos gyvenvietės. Pirmosios žygio šiuo maršrutu dienos pavakarę, dar nepriplaukę Vilkaslasčio, rasite puikią stovyklavietę. Antrą dieną plaukiama link Liūlinė, netoli kurios yra antroji maršrute esanti stovyklavietė. O trečiąją dieną praplauksite Meškerinę ir finišuosite Pažeimenėje.
Interaktyvi trijų dienų maršruto ažvalga
4 dienų maršrutai
Siūlomi trys pasirinkimai keturių dienų trukmės plaukimui baidare:
- Būka–Žeimena–Žeimenos geležinkelio stotis.
Pasirinkę šį maršrutą startuosite nuo Uteno ežero, plauskite pro etnografinį Vaišnoriškės kaimą, praplauksite ir lankytinų objektų, pavyzdžiui, Ilgasakę, Trainiškio ąžuolą, taip pat Ginučius, piliakalniais garsėjantį Linkmeno kaimą. Toliau plauksite link Meironių, užnugaryje paliksite ir daugeliui puikiai žinomą Palūšę. Taip pat keliaudami pamatysite Šakarvą, Kaltanėnus, Švenčionėlius, o finišuosite už Liūlinės – šalia Žeimenos geležinkelio stoties.
- Lakaja–Žeimena–Pabradė.
Startuojama netoli Lakajos gyvenvietės ir plaukiama link Vilkaslasčio. Toliau keliaujama pro Liūlinę link Meškerinės, o už Pažeimenės dar gerokai paplaukus pasiekiamas ir šio žygio baidarėmis maršruto finišas – Pabradė.
- Aiseta–Kiauna–Žeimena–Pabradė.
Pasirinkę šį žygio baidarėmis maršrutą nuo Paeisetės pajudėsite link Pakiaunio, tada pro Žvirbliškę Šakališkės link. Gerokai nuplaukę užnugaryje paliksite Švenčionėlius ir judėsite link Žeimenos, pro Liūlinę link Meškerinė ir po kurio laiko finišuosite Pabradėje.
Interaktyvi keturiu dienų maršruto ažvalga
Plaukimas baidare yra kupinas staigmenų, netikėtumų, nuotykių ir teigiamų emocijų. Aukštaitija garsi savo ežerais, kalvomis, miškais, todėl visi maršrutai savotiškai žavingi ir nenuobodūs.
Orai, pramogos, laikas: dar keli patarimai ketinantiems plaukti baidarėmis
Vasarai įsivažiuojant jau patyrėme kokie permainingi gali būti orai. Na, o kiek plaukiant baidarėmis svarbios sinoptikų prognozės, ar į jas reikėtų reaguoti pernelyg rimtai, kokiomis savaitės dienomis palankiausia plaukti ir kokiomis pramogomis pasilepinti po smagaus plaukimo, pabandysime aptarti šiame straipsnyje.
Kiek patikima sinoptikų pateikiama informacija?
Deja, tenka pripažinti, kad sinoptikai ne visuomet pateikia tikslias orų prognozes. Tiksliau – kartais orai skiriasi netgi kardinaliai nei buvo prognozuota. Nieko nuostabaus, jei dieną, kurią turėjo būti šalta ir lyti lietus, gali maloniai kepinti saulutė ir nebūti nė mažiausio debesėlio. Gali nutikti ir atvirkščiai – sinoptikų numatytą giedrą dieną gali smarkiai ir be paliovos lyti. Kaip teigia patys sinoptikai, orų tiksliai prognozuoti jie negali ilgesniam nei trijų dienų laikotarpiui, tad jei baidarėmis plaukti ketinate šeštadienį, savaitės viduryje išvydę prastą savaitgalio orų prognozę nenusiminkite – viskas dar gali keistis, ir ne kartą.
Orų prognozių patikimumas – vos apie 50 proc. ar dar mažiau. O ar girdėjote posakį „blogo oro nebūna, būna tik bloga apranga“? Pasirinkus neperšlampančius drabužius ar kokybiškus lietpalčius, saugiai į specialius hermetinius maišus supakavus daiktus, nebus baisus nei pats stipriausias lietus. Jei šiek tiek ir sušlapsite, stovyklavietėje galėsite susikurti laužą, išsidžiovinti drėgnus drabužius ir batus. Jei ir užkluptų lietus, žinokite, kad lietinga išvyka dažnai dovanoja dar daugiau įspūdžių bei nuotykių. Taigi greitai prabėgančią vasarą išnaudokite vos pasitaikius progai ir nelaukite tobulo oro.
Savaitgalis ar darbo diena?
Daugelis, nors vasarą atostogauja, kelionėms renkasi savaitgalius. Jei tik yra galimybė, baidarėmis plaukite darbo dienomis. Kodėl? Pirma, pailsėsite, bus ramiau. Žmonių srautas vargina ne tik darbe, mieste, renginiuose, bet ir plaukiant upėse. Ypač daug baidarininkų sutiksite vasaros viduryje, kai daugelis lietuvių atostogauja ir ilgaisiais savaitgaliais. Plaukiant šiokiadieniais, tikėtina, bus mažiau baidarių kamščių, todėl niekas netrukdys mėgautis vaizdais ir aktyviu poilsiu.
Antra, baidares šiokiadieniais dėl mažesnių plaukiančiųjų srautų galima išsinuomoti šiek tiek pigiau, pigiau gausite ir nakvynę kaimo turizmo sodybose. Be to, galėsite gauti ir patogesnes baidares, geresnę įrangą, kurios nespės išgraibstyti kiti plaukikai. Trečia, stovyklavietėse bus daugiau vietos, galėsite užsiimti vietą gražiausiose ir patogiausiose erdvėse.
Laukia ir smagūs namų darbai
Kad plaukimas baidarėmis būtų dar įsimintinesnis ir kupinas įspūdžių, sugalvokite pramogų, lauksiančių išlipus į krantą. Kokie žmonės – mėgstantys sportuoti, pasyvesni, nutrūktgalviai ar šeimos su mažais vaikais – sudarys jūsų komandą? Pagal tai parinkite ir pramogas. Universalu – pirtis ir vandens pramogos, ekskursijos į netoliese esančius muziejus, įvairius kultūrinius bei gamtinius objektus.
Pirtį galima išsinuomoti stacionarią nakvojant užsakytoje sodyboje, o į stovyklavietę gali būti atgabenama kilnojama pirtelė. Kitaip tariant, jei ne jūs vyksite į pirtį, tai pirtis atvyks pati. Ištroškusiems adrenalino tiks dažasvydis, nuotykių parkai – laipynės su skrydžiais per upes ir slėnius, orientaciniai ir kiti žaidimai ir t. t. Pasidairykite, kokios pramogos siūlomos netoliese jūsų maršruto ir suskubkite jas rezervuotis.
Plaukiame baidarėmis: į ką atsižvelgti planuojant maršrutus ir renkantis nakvynės vietą?
Lietuvoje baidarių sezonas paprastai prasideda balandžio pabaigoje-gegužę ir baigiasi antrąjį rudens mėnesį – spalį. Tačiau tikri ekstremalai nepabūgsta plaukti visus metus. Lietuvoje yra pačių įvairiausių maršrutų, skirtų plaukti baidarėmis. Jų ilgis – vos nuo kelių iki kelių šimtų kilometrų. Vienas ilgesnių maršrutų – siūloma plaukti Žeimenos upe. Jos bendras ilgis – net 79,6 km, tad žygis baidarėmis gali trukti nuo 4 iki 7 dienų.
Planuodami išvyką pagalvokite, kuriame Lietuvos regione norėtumėte plaukti. Žinoma, kuo arčiau namų, tuo geriau, bet nebūtinai įdomiau. Ar atstumas nebus jums kliūtis? Planuojant trumpą iki kelių valandų plaukimą, verta pasidairyti arčiau esančios baidarių trasos, tačiau jei nepabūgsite ir išsiruošite bent 2 dienų žygiui, drąsiai važiuokite nors ir į kitą Lietuvos galą. Bene daugiausia ir įspūdingiausių upių galima rasti Aukštaitijos regione.
Rinkdamiesi maršrutą, pirmiausia atsižvelkite į visų plaukti ketinančiųjų pageidavimus. Kokie žmonės sudarys daugumą? Ieškokite universalaus varianto ir prisiminkite, kad sudėtingesni maršrutai labiau tiks aktyviems – sportuojantiems, mėgstantiems važinėtis dviračiais, kopinėti po kalnus žmonėms ir kiek kitokie – besirenkantiems pasyvesnį, „lėtesnį“ poilsį, nesportuojantiems, turintiems antsvorio ir pan.
Šakarvos valtinės baidarių maršrutai
Kad netektų patekti į baidarių spūstį…
Vasarą plaukimas baidarėmis Lietuvoje pasidarė toks populiarus, kad kai kuriose trasose gali susidaryti ir baidarių grūstys. Smagiau plaukti, kai turistų mažiau ir galima mėgautis gamtos vaizdais, o ne tik stebėti, jog neatsitrenktum į kokią kitą baidarę ar kovoti dėl geresnės vietos stovyklavietėje.
Plaukiant populiariais maršrutais, trasos yra puikiai paruoštos, patraukti nuvirtę medžiai, išrinktos šakos ir t. t. Tačiau kur kas daugiau įspūdžių patiriama plaukiant mažiau žinomomis upėmis, kai baidarė gali praslysti pro didelius upės dugne gulinčius akmenis, kai baidarę gali tekti prasinešti pro nuvirtusį medį, o kartais – ir praplaukti po tokiu natūraliu gamtos suformuotu tiltu.
Plaukiant baidare galima tapti ir atradėju
Yra ir tokių upelių, kuriuos kas kelis šimtus metrų dengia nuvirtę medžiai. Nors jie laikomi beveik nepraplaukiamais, tačiau plaukti šiomis trasomis – vienas azartas ir nepamirštamas nuotykis.
Būna ir tokių upelių, kuriais galima plaukti tik pavasarį, jiems patvinus. Taigi pasirinkę tokį variantą, galite tapti tikrais atradėjais – žmonėmis, kurie tam tikru maršrutu plaukė vieni iš pirmųjų. Kartais plaukikams baidarėmis tenka matyti ir nustebusius vietinių gyventojų, šiuose vandenyse dar nemačiusių baidarių, žvilgsnius.
Trasas galima rinktis ir pagal finišo vietą – dažnai yra tam tikros sutartos vietos, kuriose baigsite savo kelionę. Tokių trasų privalumas – bus galima preliminariai paskaičiuoti, kada baigsite plaukti ir kada jūsų toje vietoje lauks transportas, pargabensiantis į starto vietą.
Finišuojant bet kur miške ar laukymėje, reikės pagalvoti, kas ir kokiu būdu galėtų pavėžėti į vietą, kurioje palikote automobilius.
Kur plaukiant galima apsistoti nakvynei?
Trasas žmonės neretai renkasi ir pagal tai, kiek ir kokių jose yra stovyklaviečių. Dažnai, bet ne visuomet populiaresnėse trasose įrengta daugiau stovyklaviečių, jose ir labiau išvystyta infrastruktūra. Už tokias stovyklavietes reikia mokėti – dažniausia mokestis yra nedidelis, siekiantis iki kelių eurų asmeniui. Tačiau ir plaukiant nedideliais upeliais galima rasti puikių vietų nakvynei. Dar gali pasitarnauti ir kaimo turizmo sodybos, įsikūrusios prie upių ar ežerų. Tiesa, jose stovyklavimas jau visuomet mokamas, nakvynei galima rinktis kambarius, namelius su patogumais, užsisakyti pirtį, kitų pramogų, kai tuo tarpu upių slėniuose galima rasti ir neblogų nemokamų stovyklaviečių. Vėlgi atsižvelkite į plaukiančių drauge žmonių pageidavimus – vieniems nakvynė palapinėje asocijuojasi su paukštelių čiulbėjimu ir laužo liepsna, kitiems – su įkyriu uodų zvimbimu ir skaudančiais šonais.
Jei neturite laiko ar nepasitikite savo planavimo įgūdžiais, kreipkitės į Šakarvos valtinę. Šakarvos valtinės atstovai visuomet patars ir padės išsirinkti trasą pagal norus, pageidavimus ir aplinkybes. Pasirūpinsime Jūsų turiningu poilsiu ir neišdildomais įspūdžiais tiek plaukiant baidarėmis, tiek ir ilsintis po plaukimo.
Kelių dienų kelionė baidarėmis: planuojame nakvynės vietą ir pramogas
Šaltajam metų sezonui po truputį traukiantis, pats metas pradėti planuoti vasaros iškylas ir pramogas. Žiemos pabaiga ir pavasaris – metas, kai mažiau darbų, kai gamta – dar paniurusi ir pilka, o savaitgaliai dažniau leidžiami prie židinio ar jaukiai įsitaisius fotelyje su knyga.
Taigi galima susidėlioti vasaros planus ir bent vieną-du savaitgalius skirti turiningoms kelionėms baidarėmis. Ypač rekomenduojame maršrutus, kurių trukmė – 2-3 dienos. Populiariausias baidarių trasas aptarsime kituose straipsniuose, na o šįkart patarimai, kaip pasirengti turiningai ir įsimintinaiišvykai baidarėmis ir kokių pramogų dar galima suplanuoti.
Sodyba ar palapinė?
Planuodami baidarių išvyką su nakvyne, gerai apgalvokite, kur praleisite naktį. Dažnas variantas – turistai pasirenka nakvoti palapinėse specialiai įrengtose stovyklavietėse. Pliusai – tai kainuoja pigiau nei, pavyzdžiui, išsinuomoti kambarį. Yra ir keli nedideli minusai – tai nakvynė ant žemės, zvimbiantys uodai, sušlapę drabužiai po plaukimo ar užklupus lietui ir t. t. Tačiau tai leis patirti daugiau nuotykių ir tikrų stovyklautojų neišgąsdins. Pasistatę palapinę bet kur miške rizikuojate pažeisti stovyklavimo taisykles, tad ieškokite stovyklaviečių.
Tuo tarpu nakvodami sodyboje išvengsite rūpesčių, miegosite patogiose lovose, turėsite visus patogumus, pradedant švaria patalyne, sanitariniu mazgu, baigiant virtuvėle su indais ir visa reikiama buitine technika. Sodyboje galima žvejoti, žaisti tinklinį, ant grotelių kepti maistą, plaukioti valtele – kiekvienas tikrai suras ką veikti. Sodybose gausu pramogų mažiesiems, tad turiningas laisvalaikis – garantuotas.
Pirtelės
Mėgstantiems vandens malonumus, galima valandai ar keliomsišsinuomoti pirtelę ir atsipalaiduoti, atsipūsti, pasidalinti dienos įspūdžiais. Galime tik patvirtinti – po laukimo jų tikrai bus! Jei ketinate apsistoti sodyboje, pasidomėkite, ar čia nuomojama pirtis, kokie įkainiai ir užsakymo sąlygos. Geriausia pirtį užsisakyti iš anksto, likus bent mėnesiui iki planuojamos datos. Dažniausia šalia pirties būna ir ežeras arba tvenkinys. Galite išbandyti ir išsinuomoti mobilią pirtelę ant ratų, kurioje vienu metu tilps 4-6 žmonės. Tai kompaktiškas ir praktiškas variantas. Beje, į reikiamą vietą pirtis pristatoma jau iškūrenta ir paruošta naudoti.
Garsių vietos objektų lankymas
Kur beplauktumėte, tikrai bus ką aplankyti ir pasigrožėti. Plaukiant populiariaisiais maršrutais Ignalinos rajone, būtina aplankyti senuosius etnografinius kaimus, įspūdingą Ginučių vandens malūną, Ginučių piliakalnį ar Palūšės nacionalinį parką bei jame esantį įspūdingą Trainiškio ąžuolą. Į Ginučių malūną galima užsukti plaukiant, jei pasirinksite tam tikrus maršrutus. Geriausia susiplanuoti, kur vyksite, kad lankytini objektai būtų ne per toliausia nuo baidarių trasos ar vietos, kurioje ketinate nakvoti.
Dviračių nuoma
Patiems aktyviausiems ir nepavargusiems po intensyvaus irklavimo siūlome pamankštinti kojas – išsinuomoti dviračius. Tai pats geriausias būdas pakeliauti po apylinkes ir apžiūrėti vieną kitą vietos įžymybę. Dviračių nuoma Lietuvoje tampa vis populiaresnė. Norint pasivažinėti, nereikia per visą šalį gabentis dviračių – išsinuomoti juos kelioms valandoms asmeniui kainuoja ne daugiau nei 10eurų. Tad gero planavimo ir smagių įspūdžių!
Esate energingi, entuziastingi ir jaunatviški? Nebijote iššūkių ir ekstremalių pojūčių? Tuomet visi kartu leiskitės į neužmirštamą žygį baidarėmis, o po jo iki paryčių linksminkitės specialiai Jūsų darbo kolektyvui suorganizuotame vakarėlyje kaimo turizmo sodyboje!
Žygis baidarėmis – neužmirštama pramoga energingam kolektyvui!
Žemė prikelta iš žiemos miego, vis dažniau šviečia saulė, kasdien aukščiau kyla termometro stulpelis, o Jūs vis dar gyvenate darbo rūpesčiais? Pats laikas nusišypsoti, žvilgtelti į netolimą ateitį ir tuoj pat pradėti planuoti aktyvias pramogas gamtoje ne tik sau, bet ir visam darbo kolektyvui! Esate energingi, entuziastingi ir jaunatviški? Nebijote iššūkių ir ekstremalių pojūčių? Tuomet visi kartu leiskitės į neužmirštamą žygį baidarėmis, o po jo iki paryčių linksminkitės specialiai Jūsų darbo kolektyvui suorganizuotame vakarėlyje kaimo turizmo sodyboje!
Dienos pradžia – aktyvi ir nuotaikinga
Kaip pradėti Jūsų pramogoms skirtą dieną? Jau ankstyvą rytą išsiruoškite į Aukštaitiją. Apsišarvuokite kantrybe, pasiruoškite ekstremaliems pojūčiams ir būtinai pasiimkite kartu gerą nuotaiką. Mes Jus pasitiksime, padėsime tinkamai pasiruošti žygiui, aprūpinsime reikalingomis priemonėmis ir išleisime į nuotykių kupiną kelionę vandens keliu. Norite to ar ne, susidūrę su sunkumais, išsigąsite, pyksitės, ginčysitės, bet galiausiai vėl juoksitės ir šypsositės vieni kitiems. Pavojų kupinas kelias pareikalaus ištvermės, supratimo ir privers greitai priimti svarbius sprendimus. Koks galutinis kelionės rezultatas? Ne, tai ne sėkmingai pasiekta maršruto pabaiga, o kolektyvo vienybė, šilti santykiai, pažinimas ir dar ilgai visiems juoką kelsiantys prisiminimai!
Ar keliautojai nenusipelnė atsipalaiduoti?
Po žygio baidarėmis atsiradęs nuovargis greitai išgaruos, jei visi sugūžėsite į jaukią pirtelę. Joje galėsite ne tik atsipalaiduoti, bet ir palepinti kūną natūraliomis SPA procedūromis: pašalinti negyvų ląstelių sluoksnį bei suaktyvinti kraujotaką natūraliais kūno šveitikliais, išmėginti iš ekologiškų produktų sukurtas veido ir kūno kaukes, pamaitinti odą tikru jaunystės eliksyru – medumi. Mėgstančių aštresnes pirties pramogas laukia visą vasarą kruopščiai rištos vantos. Sakoma, kad gerai išvanotam žmogui ne tik poros išsivalo, kraujo apytaka pagreitėja, imunitetas sustiprėja, bet ir visos blogos mintys iš galvos išsilaksto!
Išbėgę iš pirtelės įšoksite į gaivinantį vandenį arba atsipalaiduosite po atviru dangumi stūksančiame kubile, pilname karšto vandens. Tai visų pamėgta vietelė: čia smagu ir vyriškai pasikalbėti, ir moteriškomis naujienomis pasidalinti.
Šauniai pradėjome – linksmai pabaikime!
Pirties pramogų jau pakaks? Tuomet šokite iš kubilo ir tęskite įsimintiniausią Jūsų darbo kolektyvo pramogų dieną! Sveikesni, žvalesni bei dar linksmesni susitikite vakarėlyje. Negalvokite, kad teks užsikrauti papildomų rūpesčių – visais organizaciniais reikalais galime pasirūpinti mes.
Tik panorėjus, jaukioje ir talpioje sodyboje Jūsų lauks:
- Graži, pagal Jūsų poreikius vakarėliui parengta patalpa;
- Tradicinės ir gardžios lietuviškos vaišės arba subtilūs gurmaniški užkandžiai;
- Smagi, į šokio sukūrį įtraukianti muzika;
- Komandiniai žaidimai, dažasvydis, smagios estafetės ir kiti išbandymai kolektyvo nariams!
Sulaukę saulėtekio galėsite kristi į minkštais patalais paklotas lovas ir miegoti iki vidurdienio – po tokios dienos tikrai nusipelnėte poilsio! O atsikėlę surengsite pietų pikniką, su šypsena veide aptarsite vakarykščius nuotykius ir ilgam pasikrovę puikios energijos keliausite į namus, pažadėdami sau būtinai sugrįžti!
Laukiame Jūsų, pasiruošę suorganizuoti patį įsimintiniausią, netradicinį ir nepakartojamą darbo kolektyvo poilsiadienį!
Kaip elgtis gamtoje – protingo keliautojo abėcėlė
Visi žinome: poilsiauti gamtoje – smagu, gera, sveika ir naudinga. Saulės spinduliai kelią nuotaiką, vėsus vanduo atgaivina kūną, o švarus oras išvalo visą kvėpavimo sistemą. Buvimas gamtoje ilgam palieka puikių įspūdžių ir džiugina pagerėjusia savijauta. Tačiau retai susimąstome, kad šią nuostabią idilę sužlugdyti gali gamtoje mūsų laukiantys, dažnai visai nekaltai atrodantys pavojai ir nemalonios staigmenos. Tad kiekvienas keliautojas turėtų žinoti, kaip elgtis gamtoje, kad sugrįžus į namus parsivežtų tik puikius prisiminimus, o ne naujus rūpesčius.
Ugnis – geriausias draugas ir pikčiausias priešas
Turbūt neįsivaizduojame vakaro gamtoje be laužo. Tai tiesiog privaloma kiekvienai keliaujančiai kompanijai. Laužo ugnis ne tik šildo, džiovina per linksmybes sušlapusius drabužius, bet ir padeda pasigaminti gardžius pietus ar vakarienę, išsivirti kvapnios žolelių arbatos.
Tad norėdami įgyti tikro keliautojo vardą, visų pirma išmokite teisingai įrengti laužavietę. Kastuvu ar kitu tam tinkamu daiktu iškaskite negilią, bet gana plačią duobelę. Jos kraštus atidžiai, nepalikdami tarpų apdėkite akmenimis, plytų nuolaužomis. Jei tokių ,,statybinių medžiagų“ neturite, aplink duobės kraštą iš žemių ar smėlio supilkite tvorelę, pro kurią neprasiskverbtų ugnis.
Tada pats laikas krauti laužą. Iš sausų pagaliukų pastatykite bokštelį, jį apdėkite stambesnėmis sausomis šakomis. Įsitikinę, kad laužas tvirtai laikosi, uždekite viduryje sudėtus pagaliukus. Keli nesudėtingi, bet atsakingi žingsneliai ir laužas jau liepsnoja!
Užhipnotizuoti šilumos ar įnikę į dainavimo prie laužo pamokas, neužmirškite pasižiūrėti kaip laikosi laužas: ar negriūva, ar į jį nepateko plastikinių, stiklinių atliekų, ar ugnis neplinta.
Sumaniai prižiūrimas laužas – smagaus ir saugaus vakaro garantija!
Kad gamta būtų sveikatos šaltinis!
Iš gamtos semiamės stiprybės ir sveikatos, tačiau čia pat galime greitai ,,įgyti“ naują ligą, traumą, sužeidimą. Apie ką turėtume pagalvoti poilsiaudami? Kadangi dažniausiai ilsimės vasarą, visų pirma – apie kaitrią saulę, įvairius geliančius ir kandančius vabzdžius bei nelaimingus atsitikimus. Todėl vykdami ilgesniam laikui prie upės, ežero, ruošdamiesi stovyklauti miške, parke visada į kuprinę įsidėkite:
- Apsauginio kremo nuo saulės;
- Šaldančių putų, skirtų naudoti po nudegimo;
- Purškiklio ar kitos priemonės, atbaidančios vabzdžius;
- Žaizdas dezinfekuojančio skysčio;
- Pleistro, tvirto tvarsčio.
Reguliariai naudodami kremą, apsaugantį nuo saulės, purkšdamiesi priemonėmis nuo vabzdžių bei būdami atsargūs, galėsite džiaugtis malonia, sėkminga ir tikrai sveika viešnage gamtoje.
Protingas keliautojas – gamtos draugas
Na štai, puikiai praleidome keletą dienų, pailsėjome ir kraunamės daiktus kelionei namo. Ar nieko neužmiršome?.. Žinoma – reikia tinkamai pasirūpinti šiukšlėmis ir atliekomis! Šiukšlių maišą į rankas ir jį tuoj pat krauname gamtą smarkiau teršiančias atliekas: plastikines pakuotes, stiklinius butelius, popierių, gumą. Visi jie keliauja kartu su mumis, o po to išrūšiuojami ir sudedami į tam specialiai įrengtus konteinerius.
Radote maisto likučių? Jei neturite smaguriauti mėgstančių naminių gyvūnėlių, iškaskite duobę, supilkite į ją maisto atliekas ir vėl užkaskite. Šitaip pašalintos atliekos nekelia grėsmės gamtai, o irdamos dar ir praturtina dirvožemį.
Atlikę šiuos darbus tapsite tikrais gamtos draugais ir kitą kartą vėl galėsite džiaugtis malonia akims stovyklaviete.
Padarėte viską, kaip reikia? Apsaugojote save ir gamtą? Sveikiname! Galite keliauti namo ir didžiuotis savimi, nes jau išmokote protingo keliautojo abėcėlę!
Įsimintinos ir turiningos kelionės vandens keliais!
Šakarvos valtinė jau 13 metų užsiima baidarių nuoma aukštaitijoje. Nuomojame kaimo turizmo sodybą, dažasvydžio įrangą, organizuojame vandens žygius.
Per Aukštaitiją – su baidare: įsimintina ir turininga išvyka
Nusprendėte plaukti su draugais ar šeima baidarėmis? Palaukite, dar yra laiko persigalvoti! Ne? Patys kalti! Tuomet Jūsų laukia smagūs iššūkiai ir neužmirštami nuotykiai! Norite iš šios pramogos pasisemti kuo daugiau įspūdžių? Turime draugišką patarimą: pasirinkę norimą baidarių kelionės maršrutą, aplankykite pakeliui išsidėsčiusius įspūdingus gamtos ir etnografijos objektus. O tokių Aukštatijoje tikrai gausu. Tad sužinokite, planuokite, aplankykite ir džiaukitės turininga bei įsimintina kelione vandens keliu per pačias gražiausias Aukštaitijos vietas.
Pasiruoškite: realus prisilietimas prie senovės
Ar Jums, keliautojai, nelabai patinka muziejai? Nesijaudinkite, Jūs – vieni iš daugelio, kuriems eksponatai už stiklo ne itin patrauklūs. Todėl, greičiausiai, ir renkatės aktyvų poilsį. Juk nujaučiate, kad plaukiodami Aukštaitijos upeliais ir ežerais, iš arti pamatysite autentišką senovės palikimą, prisiliesite prie šiandien jau dažnai nepažįstamos praeities.
Neregėtas kaimas ir lietuviškasis ,,Holivudas“
Tegul pirmoji stotelė būna Vaišnoriškė. Kas Jūsų laukia? Čia pamatysite tikrą, autentišką, etnografinį kaimelį. Jus pasitiks mediniai šiaudų stogais dengti nameliai, kuriuose iki šiol kvepia liepų medumi. Sako, kad šiose pasakiškai atrodančiose trobelėse kadais buvo sukamas skaniausias medus, kuris gydydavo ir kūną, ir sielą. Na, o šiandien Vaišnoriškė – išskirtinė galimybė kiekvienam pasivaikščioti nostalgija dvelkiančiame nemokamame muziejuje po atviru dangumi.
Ar prisimenate lietuvių filmą ,,Tadas Blinda“? Nepatikėsite, bet jo filmavimo aikštelė – Jums pakeliui. Tai Aukštaitijos nacionaliniame parke įsikūręs Šuminų kaimas. Jame ne tik galite pavaikštinėti Tado Blindos pramintais takeliais, bet ir užsukti į Žvejo namelį, kuriame įsitikinsite, kad žvejyba – rimtas ir sudėtingas užsiėmimas.
Vandens pramogų oazė po atviru dangumi
Beirkluodami baidarę, nuolat žvalgykitės, kad nepraplauktumėte pro Ginučius. Juk šis miestelis – tikra Aukštaitijos pažiba! Čia galite įkopti į Ginučių piliakalnį, įsiropšti į nuostabią panoramą atskleidžiančią apžvalgos aikštelę, o galiausiai – pasimėgauti vandens pramogomis. Ne, Jums pažįstamų vandens čiuožyklų nėra, tačiau Ginučių vandens malūno sparnai sukuria natūralias vėsaus vandens kaskadas, maloniai masažuojančias ir atgaivinančias visą kūną. Tikras SPA ritualas pavargusiems pečiams ir nugarai!
Jei Ginučių Jūsų maršrute nėra, užsukit į Pakretuonę – ir čia vandens pramogų iki soties! Už simbolinį mokestį galima palįsti po galingomis kaskadomis, jėgas išbandyti kovoje su upeliu krentančia reguliuojama vandens srove. O nuvargusių laukia ir jauki nakvynė senoviškai įrengtuose nameliuose.
Gamtos kūryba: turite tai pamatyti
Irklais sklaidydami Aukštaitijos vandenis, nuolat džiaugsitės gamtos draugija, atrasite nematytų vietų, patirsite išskirtinių įspūdžių. Tai gali pativirtinti bet kuris, pasiryžęs baidarių žygiui. Žinot, ką dar sako patyrę keliautojai? Verta bent trumpam palikti baidarę ir apsižvalgyti kiek tolėliau nuo kranto. Čia laukia pačios gamtos paruoštos staigmenos, paliekančios giliausius įspūdžius.
Nuo kalno ant kalno
Aukštaitijos nacionaliniame parke nepraleiskite progos įkopti į pūpsinčus piliakalnius, nuo kurių atsiveria vaizdžios panoramos. Plaukdami baidare pakeliui praplauksite Puziniškio piliakalnį, įsikūrusį dviejų ežerų pratakoje, arba galėsite įkopti į jau minėtą puikiai įrengtą Ginučių piliakalnį. Piliakalnių aplankymas – puikus užsiėmimas, padedantis pailsinti rankas nuo irklavimo ir pamiklinti kojas.
Žvilgnis į septynis ežerus
Jei buvote Ignalinos krašte ir nebuvote ant Ladakalnio, tuoj pat grįžkite atgal! Ladakalnis – 175 m aukščio kalnas, į kurį privalo įkopti kiekvienas keliautojas. Pasiekus kalno viršūnę, atsiveria unikalus vaizdas: prieš akis išdygsta septynių ežerų panorama. Tai vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje regimas toks reiškinys. Todėl Ladakalnį įrašykite į savo planą pirmu numeriu!
Na, o dabar – lapą ir pieštuką į rankas! Kuriame kelionės maršrutą, pasižymime įdomiausius Aukštatijos nacionalinio parko objektus ir šokame į baidares!
Įsimintinos ir turiningos kelionės vandens keliais!
Šakarvos valtinė jau 13 metų užsiima baidarių nuoma aukštaitijoje. Nuomojame kaimo turizmo sodybą, dažasvydžio įrangą, organizuojame vandens žygius.