Plaukiame baidarėmis: į ką atsižvelgti planuojant maršrutus ir renkantis nakvynės vietą?
Lietuvoje baidarių sezonas paprastai prasideda balandžio pabaigoje-gegužę ir baigiasi antrąjį rudens mėnesį – spalį. Tačiau tikri ekstremalai nepabūgsta plaukti visus metus. Lietuvoje yra pačių įvairiausių maršrutų, skirtų plaukti baidarėmis. Jų ilgis – vos nuo kelių iki kelių šimtų kilometrų. Vienas ilgesnių maršrutų – siūloma plaukti Žeimenos upe. Jos bendras ilgis – net 79,6 km, tad žygis baidarėmis gali trukti nuo 4 iki 7 dienų.
Planuodami išvyką pagalvokite, kuriame Lietuvos regione norėtumėte plaukti. Žinoma, kuo arčiau namų, tuo geriau, bet nebūtinai įdomiau. Ar atstumas nebus jums kliūtis? Planuojant trumpą iki kelių valandų plaukimą, verta pasidairyti arčiau esančios baidarių trasos, tačiau jei nepabūgsite ir išsiruošite bent 2 dienų žygiui, drąsiai važiuokite nors ir į kitą Lietuvos galą. Bene daugiausia ir įspūdingiausių upių galima rasti Aukštaitijos regione.
Rinkdamiesi maršrutą, pirmiausia atsižvelkite į visų plaukti ketinančiųjų pageidavimus. Kokie žmonės sudarys daugumą? Ieškokite universalaus varianto ir prisiminkite, kad sudėtingesni maršrutai labiau tiks aktyviems – sportuojantiems, mėgstantiems važinėtis dviračiais, kopinėti po kalnus žmonėms ir kiek kitokie – besirenkantiems pasyvesnį, „lėtesnį“ poilsį, nesportuojantiems, turintiems antsvorio ir pan.
Šakarvos valtinės baidarių maršrutai
Kad netektų patekti į baidarių spūstį…
Vasarą plaukimas baidarėmis Lietuvoje pasidarė toks populiarus, kad kai kuriose trasose gali susidaryti ir baidarių grūstys. Smagiau plaukti, kai turistų mažiau ir galima mėgautis gamtos vaizdais, o ne tik stebėti, jog neatsitrenktum į kokią kitą baidarę ar kovoti dėl geresnės vietos stovyklavietėje.
Plaukiant populiariais maršrutais, trasos yra puikiai paruoštos, patraukti nuvirtę medžiai, išrinktos šakos ir t. t. Tačiau kur kas daugiau įspūdžių patiriama plaukiant mažiau žinomomis upėmis, kai baidarė gali praslysti pro didelius upės dugne gulinčius akmenis, kai baidarę gali tekti prasinešti pro nuvirtusį medį, o kartais – ir praplaukti po tokiu natūraliu gamtos suformuotu tiltu.
Plaukiant baidare galima tapti ir atradėju
Yra ir tokių upelių, kuriuos kas kelis šimtus metrų dengia nuvirtę medžiai. Nors jie laikomi beveik nepraplaukiamais, tačiau plaukti šiomis trasomis – vienas azartas ir nepamirštamas nuotykis.
Būna ir tokių upelių, kuriais galima plaukti tik pavasarį, jiems patvinus. Taigi pasirinkę tokį variantą, galite tapti tikrais atradėjais – žmonėmis, kurie tam tikru maršrutu plaukė vieni iš pirmųjų. Kartais plaukikams baidarėmis tenka matyti ir nustebusius vietinių gyventojų, šiuose vandenyse dar nemačiusių baidarių, žvilgsnius.
Trasas galima rinktis ir pagal finišo vietą – dažnai yra tam tikros sutartos vietos, kuriose baigsite savo kelionę. Tokių trasų privalumas – bus galima preliminariai paskaičiuoti, kada baigsite plaukti ir kada jūsų toje vietoje lauks transportas, pargabensiantis į starto vietą.
Finišuojant bet kur miške ar laukymėje, reikės pagalvoti, kas ir kokiu būdu galėtų pavėžėti į vietą, kurioje palikote automobilius.
Kur plaukiant galima apsistoti nakvynei?
Trasas žmonės neretai renkasi ir pagal tai, kiek ir kokių jose yra stovyklaviečių. Dažnai, bet ne visuomet populiaresnėse trasose įrengta daugiau stovyklaviečių, jose ir labiau išvystyta infrastruktūra. Už tokias stovyklavietes reikia mokėti – dažniausia mokestis yra nedidelis, siekiantis iki kelių eurų asmeniui. Tačiau ir plaukiant nedideliais upeliais galima rasti puikių vietų nakvynei. Dar gali pasitarnauti ir kaimo turizmo sodybos, įsikūrusios prie upių ar ežerų. Tiesa, jose stovyklavimas jau visuomet mokamas, nakvynei galima rinktis kambarius, namelius su patogumais, užsisakyti pirtį, kitų pramogų, kai tuo tarpu upių slėniuose galima rasti ir neblogų nemokamų stovyklaviečių. Vėlgi atsižvelkite į plaukiančių drauge žmonių pageidavimus – vieniems nakvynė palapinėje asocijuojasi su paukštelių čiulbėjimu ir laužo liepsna, kitiems – su įkyriu uodų zvimbimu ir skaudančiais šonais.
Jei neturite laiko ar nepasitikite savo planavimo įgūdžiais, kreipkitės į Šakarvos valtinę. Šakarvos valtinės atstovai visuomet patars ir padės išsirinkti trasą pagal norus, pageidavimus ir aplinkybes. Pasirūpinsime Jūsų turiningu poilsiu ir neišdildomais įspūdžiais tiek plaukiant baidarėmis, tiek ir ilsintis po plaukimo.